حسن دهقانی مدرس دانشگاه؛

اثر پروانه ای و سیاست آشوب زده ایران

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که در یک ماه آینده برگزار می شود فرصتی برای عرض اندام افرادی است که نام و نشانی در ذهن مردم ایران نداشته اند و اکنون با توسل به "اثر پروانه های" درصدد خودنمایی و برنده شدن در این انتخابات هستند.

اگر امروز را “عصرآشوب” در سیاست ایران بنامیم، هیچ گزاف نگفته ایم، چرا که در حقیقت، سیاست امروز در ایران تبدیل به جایگاهی برای افرادی شده که می توانیم آنها را “سلبریتی های سیاسی” بنامیم. چرا که فقط در موقع انتخابات اعلام موجودیت می کنند و بعد از انتخابات به خواب زمستانی می روند تا انتخاباتی دیگر.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که در یک ماه آینده برگزار می شود فرصتی برای عرض اندام افرادی است که نام و نشانی در ذهن مردم ایران نداشته اند و اکنون با توسل به “اثر پروانه های” درصدد خودنمایی و برنده شدن در این انتخابات هستند.

این افراد اغلب با این دیدگاه به مردم نگاه می کنند که؛”مردم ایران غیرقابل پیش بینی هستند” و مردمی دم دمی مزاج، ساده اندیش یا جَوّ پذیر هستند که می توان با موج سواری و طرح مسائل ساده و گُنگ به هدف نهایی خود برسند. مصداق های این موضوع را درمناظره های دوره های انتخابات ریاست جمهوری گذشته به تکرار از سوی نامزدها دیده ایم. این آشوبناکی سیاست ایران و نگاه به مردم، پذیرش این واقعیت که سیاستمداران مردم را ابزاری برای رسیدن به آمال خود و اطرافیان می بینند.

لورنز دانشمند هواشناس که “اثر پروانه ای” را مطرح می گفت: “ممکن است در اثر بال زدن بک پروانه در برزیل ، در پکن طوفانی برپا شود” لذا می توان این نظریه را اینگونه بیان کرد که رخدادهای کوچک می توانند تاثیرات بسیار گسترده ای داشته باشند. بنابراین می توان نتیجه گرفت ؛ در مناظره های پیش رو افشاگری مسائل کوچک از زندگی شخصی و کاری افراد تایید صلاحیت شده ، می تواند برگ برنده هر کدام از نامزدها از دیدگاه خودشان و اطرافیانشان باشد. غافل از اینکه مردم این بازی های کودکانه را در انتخابات های گذشته دیده اند و دیگر اثری بر روی آنها نخواهد داشت مگر اینکه اتفاق غیر منتظره ای بیفتد که منجر به تحریک آنان شود.

در نظریه آشوب یا بی نظمی، اعتقاد بر آن است که در تمامی پدیده ها، نقاطی وجود دارند که تغییری اندک در آنها سبب تغییرات عظیم خواهد شد و در این رابطه سیستم های اقتصادی ، سیاسی، اجتماعی و سازمانی، همچون سیستم های جَوّی از اثر پروانه ای برخوردارند و تحلیلگران با آگاهی از این نکته مهم به تحلیل و تنظیم مسائل مربوطه می پردازند.

با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری در ایران ، تحولی کوچک(اثر پروانه ای) در روزهای پیش رو می تواند پیامدی گسترده و غیرقابل پیش بینی داشته باشد؛ به همین دلیل سیاست ایران همواره پیچیده و آشوبی به نظر می رسد و به دلیل تداوم این پارامترها، فضای سیاست آشوبناک همواره ادامه خواهد داشت.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Facebook

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 5 =

آخرین اخبار

کاوش پلاس

پربازدیدهای یک ماه گذشته