دکتر داریوش بهارلویی؛

مدیران کل حوضه ۹ – خوزستان صفر

اعلام ساختار حوضه ای آب کشور و تقسیم رودخانه های استان خوزستان به سه حوضه در میان 9 حوضه و انتخاب 3 مدیر غیر بومی( تا کنون دو مدیر انتخاب شده و گمانه ها از انتخاب مدیر غیر بومی سوم می گویند ) و سپردن آینده آب و حوضه به آنها، چنان ناباورانه است که باید مدتی بگذرد تا بدانیم چه فاجعه ای رخ داده است.

دکتر داریوش بهارلویی؛ کارشناس منابع آب: آن روز در ۸ ژوئیه ۲۰۱۴ در ورزشگاه مینه رائو شهر بلوهوریزونته وقتی داور سوت پایان بازی را زد کسی از مردم برزیل باور نداشت چه اتفاقی افتاده است.

آنقدر شوک بزرگ بود که سلسائوها مات و مبهوت نمی دانستند چه باید بکنند . آنها برای آنکه بفهمند چه فاجعه ای رخ داده است نیاز به زمان داشتند .درهم شکسته شدن رویاها و آرزوهای یک ملت در باختی سنگین. اگرچه این باخت در زمین فوتبال رخداده بود اما ابعادی فراتر از مستطیل سبز ورزشگاه داشت. بگونه ای که می شد آن را در چشمان رنگی و نگران رئیس جمور آن روزهای برزیل دید و حیرت کرد.

از آن سوی نیمکره به این سمت جهان در کانون برزیلی های ایران، خوزستان ، ما نیز به همان زمان و شاید کمی بیشتر برای درک اتفاقی که این روزها افتاده است، نیاز داریم.

اعلام ساختار حوضه ای آب کشور و تقسیم رودخانه های استان خوزستان به سه حوضه در میان ۹ حوضه و انتخاب ۳ مدیر غیر بومی( تا کنون دو مدیر انتخاب شده و گمانه ها از انتخاب مدیر غیر بومی سوم می گویند ) و سپردن آینده آب و حوضه به آنها، چنان ناباورانه است که باید مدتی بگذرد تا بدانیم چه فاجعه ای رخ داده است.

در حالی که دلایل تقسیمات ۹ حوضه ای و استدلال رسیدن به چنین راهکاری، گنگ و نامشخص بود و از آن بدتر تقسیم رودخانه های خوزستان به ۳ حوضه که با توجه به نوع تعاملات و اثرات بین حوضه ای می توانست بگونه ای دیگر باشد، در معرض نقد و سوال قرار داشت ، وزارت نیرو با اعلام فراخوان انتخاب مدیران و سپس انتخاب افرادی که هیچکدام با خوزستان آشنا نیستند بر مدیریت رودخانه هایش، جای بس شگفتی ، حیرت و تاسف باقی گذاشت.

فراخوانی که نشان داد بیش از آنکه به گفته وزیرمحترم نیرو نشانه تغییر رویکرد و شایسته سالاری باشد ، حکایت از امر دیگری دارد.اگرچه در ساختار مدیریتی کشور انتخاب زیر دستان ، معاونین و مجریان حق مسلم مدیران ارشد محسوب می شود و در این زمینه نیز می شد بدون هرگونه فراخوانی فقط با احکامی اداری و ابلاغ پست ها اقدام کرد.

لیکن دونکته حائز اهمیت می باشد. اول آنکه درست است مدیران آزادی عمل داشته و حق انتخاب همکاران و معاونین را دارند اما شایسته بودن این افراد و شیوه انتخاب صحیح آنها، حق جامعه است که از آن آگاه بوده و یا اطمینان کسب کنند.

دوم آنکه وقتی خود فراخوان را اعلام کرده و به عنوان یک امر ارزشمند و متفاوت آن را قلمداد می کنید ، این حق را به افراد جامعه می دهید که درباره آن حساس بوده و انتظار داشته باشند ، معیارهای صحیح با توجه به تمام جوانب در نظر گرفته شود . شاید دیگر نیازی به بازگو کردن تاریخچه فعالیت های صورت گرفته در خوزستان در زمینه آب و انرژی و ۶۰ سال انباشت تجربه و فن نباشد.

اما بپذیرید که نبود یک فرد در این استان که لایق مدیریت یک حوضه باشد، بسیار سخت و دور از انتظار است .حتی اینکه در سازمان آب و برق خوزستان نماینده عالی وزارت نیرو که خود قدمتی همپای وزارت داشته و در زمینه آب و انرژی و هر آنچه در ارتباط با آن است مانند یک دانشگاه برای هر متخصصی محسوب می شود، فردی یافت نشده است که حداقل مدیریت یک حوضه به آن سپرده شود ، دهن کجی بس بزرگ می تواند به کارشناسان ، متخصصان و مدیرانش محسوب گردد.

در این بین دانشگاه شهید چمران نیزکه علیرغم عبور رودخانه کارون بزرگ از کنارش و این هم اسباب و وسایل و موقعیت آموزشی و بستر مناست تعلیم و تربیت، نتوانسته متخصصی در خور چنین امری بین خوزستانی ها تربیت کند ، شرمسار گردیده است .از ترکیب دانش و عرصه تجربه در این دیار و علیرغم کاندید شدن افرادی شایسته، اگر کسی مورد نظر قرار نگیرد، بدبینانه نگوییم هدفمند و با نیت پنهان ، انتخاب نامی برای این عمل دشوار است.

ادعای آنکه در سایر حوضه ها نیز افراد بومی مد نظر نبوده، عذر بدتر از گناه است چرا که این نحوه انتخاب با کدام پیوست مدیریتی و فنی همراه است؟

حتی با فرض پذیرش این موضوع باز چیزی در ماهیت امر تغییر ایجاد نمی کند. براستی این فراخوان و سپس انتخاب مدیرانی ناآشنا برای یکی از مهمترین مسائل که در خوزستان به تک تک سلول های مردمش گره خورده چه پیامی دارد ؟ آن روز که از نگرانی های خود درباره ساختار جدید نوشتیم چندی نمی گذرد که انتخاب مدیران کل حوضه نشان داد ، دلهره و نگرانی ما بیهوده نبوده است . حتی آن نگاه های بدبینانه در خصوص وجود مافیای آب هم پررنگ تر شده است.

انتخاب افرادی که شناختی کافی و جامع از حوضه های خوزستان و چالش های موجود ندارند ، پیامی روشن از ناکامی در خصوص آینده ایده ای دارد که وزارت نیرو به عنوان راهکار برون رفت از مشکلات آب طراحی کرده است . جناب آقای دکتر اردکانیان شما به عنوان وزیری شاید این روزها به سرانجام رساندن پویش تان در آب و جمعبندی کارها در ماه های پایانی دولت فرصتی کمتر در اختیارتان می گذارد لیکن به عنوان یک شهروند عادی با ربع قرن سابقه خدمت و تلاش در منابع آب خوزستان از شما تقاضا دارم اجازه بی عدالتی در مجموعه خود را ندهید و نامی نیک در این استان به یادگار بگذارید . مارون و زهره را برون سپاری کردند ، همراهی کردیم.

کرخه را با نام روخانه مرزی به مدیری دیگر واگذار کردند ،کلامی نگفتیم. لیکن حوضه کارون بزرگ برای ما قابل گذشت ،معامله و تعامل نیست.اینکه شنیده میشود هیچ کارشناسی از خوزستان در چینش مدیران حوضه شما جایی ندارد ، برای ما به شکلی مشخص دو پیام دارد. اول آنکه در خوزستان، کارشناسان لایق نیستند و دوم آنکه طرح هایی وجود دارد که آینده آب این استان را دچار سرنوشتی ناخوشایند می سازد . اگر در خوزستان دانشگاه عظیم آب و انرژی کشور فردی لایق حال با هر بهانه ، دلیل و برهان نیافتید، گمان نمی کنم در هیچ جای دیگر کسی وجود داشته باشد . تا دیر نشده است آقای وزیر کاری کنید .

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Facebook

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + یازده =

آخرین اخبار

کاوش پلاس

پربازدیدهای یک ماه گذشته