وقتی خرابی یک شیر، آب 70 درصد یک کلانشهر را قطع می کند

نکاتی قابل تامل در خصوص قطعی آب در اهواز

چرا باید تامین آب 70 درصد یک کلانشهر  به یک تصفیه خانه وابسته و شبکه آب شهر قابلیت هیچ گونه انعطافی در حوادث نداشته باشد. چرا نباید تصفیه خانه های دیگری در مدار باشند که در صورت ایجاد مشکل در یکی از تصفیه خانه ها، دیگری با افزایش ظرفیت بتواند بار شبکه را تامین کند.

روز گذشته به دلیل خرابی که در تصفیه خانه شهید منجزی اهواز ایجاد شد آب حدود ۷۰ درصد شهر قطع شد و تاکنون نیز به طور کامل به پایداری نرسیده و دچار افت فشار است. هرچند که چنین حادثه هایی ممکن است در هر نقطه ای در تجهیزات و تاسیسات شهری رخ بدهد و یک امر به نسبت عادی است اما آنچه در خارج شدن تصفیه خانه شماره ۲ اهواز قابل بررسی است، نقش آن در تامین آب شهر است.

به گزارش کاوش اخبار، به دلیل مشکل ایجاد شده در شیر قطع و وصل یکی از شش پمپ تصفیه خانه در ساعات پایانی شبکه، آب وارد تصفیه خانه می شود و تصفیه خانه به زیر آب می رود و همین باعث می شود آب ۷۰ درصد شهر قطع و دچار افت فشار شود. وقتی گفته می شود ۷۰ درصد صحبت از یک شهر کوچک یا متوسط نیست بلکه صحبت از یک کلانشهر است و قطعی آب در این سطح یعنی قطع آب بیش از یک میلیون نفر.

هرچند با اقدامات انجام شده در کمتر از ۲۴ ساعت آب وصل شده اما تصور کنید که یک حادثه غیرمترقبه دیگر مانند زلزله یا خرابکاری و جنگ باعث شود که این تصفیه خانه برای مدت طولانی از مدار خارج شود. آن وقت در چنین وضعیتی که چندان در دنیای امروزی خیلی دور از ذهن نیست، تکلیف تامین آب کلانشهر اهواز چه می شود؟

چرا باید تامین آب ۷۰ درصد یک کلانشهر  به یک تصفیه خانه وابسته و شبکه آب شهر قابلیت هیچ گونه انعطافی در حوادث نداشته باشد. چرا نباید تصفیه خانه های دیگری در مدار باشند که در صورت ایجاد مشکل در یکی از تصفیه خانه ها، دیگری با افزایش ظرفیت بتواند بار شبکه را تامین کند.

یعنی در طول همه این سال ها به ذهن مدیران نرسیده است که تامین دو سوم آب شهر از یک تصفیه خانه چه خطرهایی را در پی خواهد داشت و با حوزه مدیریت بحران شهری و پدافند غیرعامل هیچ سنخیتی ندارد.

جالب تر اینکه همین تصفیه خانه هم فرسوده و قدمتی ۵۰ ساله دارد و حتی بازسازی و نوسازی نشده و با سلام و صلوات آب شهر را تامین می کند. همین فرسودگی و سهل انگاری هم باعث می شود که در اوج یک بیماری پاندمی، عمل نکردن قطع و وصل شدن یک شیر، آب شهر را قطع کند و شهر را به تعطیلی بکشاند.

آنچه مسلم است مشکل ایجاد شده در شیر قطع و وصل پمپ تصفیه خانه شماره دو اهواز (شهید منجزی) زنگ هشداری بوده که اگر شنیده نشود خطرات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت و باعث می شود آب مایه حیات و زندگی برای مدت نامشخص از دسترس شهروندان غایب شود و یک بحران که معلوم نمی کند به کجا می انجامد در شهر شکل بگیرد.

 

 

 

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Facebook

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کاوش پلاس

پربازدیدهای یک ماه گذشته