برای باورپذیری هشدارها، علوم پزشکی آمار کرونایی ها را اعلام کند

تفاوت های این قرمزی کرونا با آن قرمزی ها!

به نظر می رسد بهتر است در شرایط کنونی برای باورپذیری خبر و هشدارها، علوم پزشکی اهواز آمار مربوط به مبتلایان و فوتی های کرونا را به تفکیک شهرستان و حتی به تفکیک شهر و روستا روزانه اعلام کند تا مردم بدانند که کرونا نه تنها نرفته است بلکه اگر رعایت نکنند ممکن است که نفرهای بعدی که قربانی می شود خود آنها باشند.

اهواز و ۸ شهر دیگر خوزستان در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفته اند تا خوزستان تنها استان کشور باشد که رنگ قرمز را به خود دیده است. یادآور پیک اول کرونا که تنها خوزستان مانده بود و قرمزی کرونا.

به گزارش کاوش اخبار، خوزستان به یکباره در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفته که نشانی از شیوع سریع کرونا در استان است و اگر زنجیره انتشار قطع نشود این امکان وجود دارد که دیگر شهرهای استان نیز قرمز شوند و مانند پیک اول، کرونا تا مدت ها در استان ماندگار شود و جان بگیرد.

تفاوت این قرمزی و شاید هم شروع پیک جدید کرونا با سری های قبل در این است که دیگر نمی توان با اعلام هشدار مردم را به رعایت دستورالعمل های بهداشتی مجاب کرد و حساسیت ها چنان پایین آمده است که دیگر خبرهای کرونا در صدر اخبار پربازدید نیست و مردم خبر زده چندان رغبتی به خواندن اخبار مربوط به کرونا ندارند.

یکسال می شود که کرونا با مردم است و همین باعث شده که آنها خسته شوند و حساسیت لازم را دیگر نداشته باشند به ویژه آنکه در مقطعی قوانین سفت و سخت گذاشته اند و در مقطعی با حدف آن قوانین، به مردم گفته اند که بیماری کنترل شده است. در این بین حتی دست اندرکاران هم خسته اند و کم کاری آنها باعث شده تا شیوع ویروس سریع تر باشد و وضعیت قرمز شود.

گذشت یک سال از شیوع بیماری، این القاء را به برخی کرده که اگر تاکنون نگرفته ایم پس احتمالا از این به بعد هم نمی گیریم و آمار کاهشی فوتی ها در ماه های اخیر را هم نشانه ای دیگر گرفته اند که اگر هم مبتلا شویم خطری آنها را تهدید نمی کند و به زندگی بر می گردند.

آغاز واکسیناسیون کرونا دلیل دیگری است که برخی فکر می کنند داروی کرونا پیدا شده و دیگر نیازی نیست موارد بهداشتی را رعایت کنند و حتی هستند کسانی که خیال می کنند در صورت بیماری با تزریق واکسن کرونا خوب می شوند. آنها نمی دانند که واکسن کرونا برای پیشگیری از بیماری است نه برای درمان مبتلایان.

شرایط بد اقتصادی و نزدیکی به ایام عید هم می تواند دلیل دیگری باشد که بازاریان به رعایت نکات بهداشتی توجهی نکنند و در این فکر باشند که ضرر و زیان یکسال گذشته را در روزهای منتهی به جشن عید سال نو جبران کنند.

جمیع دلایل گفته شده نشان می دهد که شرایط کنترل کرونا سخت تر از گذشته شده و دیگر مثل سابق با اعلام هشدار و بیان کیفی وضعیت شهرها به قرمز و نارنجی و.. نمی توان مردم را همراه کرد. این وضعیت وقتی خطرناک تر می شود که خرید و دید بازدیدهای عید را در ماه آینده نظر گرفت و حتی با دورنمای بیشتر شروع فصل گرم و نقش آن در گسترش کرونا را به یاد آورد.

به نظر می رسد بهتر است در شرایط کنونی برای باورپذیری خبر و هشدارها، علوم پزشکی اهواز آمار مربوط به مبتلایان و فوتی های کرونا را به تفکیک شهرستان و حتی به تفکیک شهر و روستا روزانه اعلام کند تا مردم بدانند که کرونا نه تنها نرفته است بلکه اگر رعایت نکنند ممکن است که نفرهای بعدی که قربانی می شود خود آنها باشند.

در کنار تعطیلی بازار و منع رفت و آمدهایی که وضع می شوند و لازم است که نظارت جدی بر انجام آنها شود، برای مقابله با این شیوع گسترده و کنترل آن، بهتر است ادارات و سازمان های دولتی غیر ضروری حتی در کوتاه مدت تعطیل شوند تا با سرعت بیشتری زنجیره انتقال قطع شود و هم یک شوک به مردم باشد که خطر جدی است و اگر در به کنترل در آمدن وضعیت همراهی نکنند، این شرایط و سخت گیری ها ادامه خواهد داشت.

خوزستان قرمز شده و این وضعیت اگر به کنترل درنیاید باعث عزادار شدن خانواده های بسیاری خواهد شد. مرگ های غریبانه ای که تنها خانواده های آنها درک می کنند چه مصیبتی بر سرشان نازل شده و چه درد استخوان سوزی را باید تحمل کنند.

 

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Facebook

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کاوش پلاس

پربازدیدهای یک ماه گذشته