اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور تقدیم هیات رییسه مجلس شد / احتمال مطرح شدن طرح در اولین جلسه علنی مجلس

رییس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور تقدیم هیات رییسه مجلس شد.

عبدالکریم حسین‌زاده، طراح این طرح در گفت‌وگویی اظهار کرد: یکشنبه هفته گذشته ـ که جلسه مجلس قرار بود مجازی برگزار شود ـ من در محل صحن مجلس حاضر شدم و ضمن رایزنی با رییس مجلس، طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور را در یک ماده و ۱۱ تبصره و با امضای ۱۶ نماینده تحویل آقای قاضی زاده هاشمی کردم. ایشان نیز این طرح را به اداره قوانین ارجاع کردند.

وی افزود: این طرح که حدود یک ماه پیش تهیه شده، بر مبنای تعطیلی یک ماه کشور و اصل ٧٩ قانون اساسی پیش‌بینی شده بود که با توجه به اینکه مجلس جلسه علنی نداشت، امکان مطرح کردن آن نیز نبود؛ لذا بنا داریم این طرح را در اولین جلسه علنی مجلس برای ارایه راهکار‌هایی جهت مقابله با کرونا مطرح کنیم.

نایب رییس فراکسیون امید با اعلام آمادگی در خصوص دریافت پیشنهادهای نمایندگان در جزییات این طرح، اضافه کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در چند ماه گذشته، کشور نیمه تعطیل در آمده است، لذا به منظور قطع زنجیره انتقال این ویروس باید حداقل یک ماه کمترین تردد و تماس وجود داشته باشد.

متن طرح سه فوریتی تعطیلی کشور برای یک ماه بر اساس اصل ۷۹ قانون اساسی به این شرح است؛

ماده واحده

کل کشور بر پایه استفاده از ظرفیت اصل ۷۹ قانون اساسی کلیه مراکز دولتی، عمومی و خصوصی به مدت یک ماه از زمان تصویب این قانون تعطیل اعلام شود

تبصره ۱

دولت موظف است در ۲۴ ساعت پس از تصویب این قانون، ضوابط شرایط کرونایی را تدوین و جهت اجرا به تمامی دستگاه‌ها و شهروندان برای اجرا، ابلاغ کند.

تبصره ۲

دستگاه‌های اجرایی مکلفند از زمان تصویب این قانون تا پایان زمان اجرا موارد زیر را انجام دهند.

۱- تامین مایحتاج دهک‌های پایین جامعه و واریز حقوق کامل دو ماهه برای تمامی آن‌ها به صورت پیش تراکنش.

۲-واریز کمک معیشتی دو ماه پیش روی برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که استثنائاً در این دو ماه باید این مبلغ دو برابر شرایط عادی باشد.

۳-برنامه مدیریت تردد خودرو‌ها در درون شهری و بین شهری و نحوه اجرا و ابلاغ جرایم تخلفی از سوی راهنمایی و رانندگی و وزارت کشور.

۴-پرداخت کامل حقوق کارکنان دولت با هر نوع قرارداد (رسمی، پیمانی، قراردادی، شرکتی) در زمان تعطیلی

۵- استفاده رایگان از خدمات اینترنتی برای کلیه کاربران اعم از خانگی و همراه

۶- قبوض آب، برق، تلفن و گاز تا مصرف حد استاندارد رایگان و بالاتر از آن، عادی محاسبه و پس از پایان قرنطینه پرداخت می‌شود.

۶-برنامه مدیریت تردد خودرو‌ها در درون شهری و بین شهری و نحوه اجرا و ابلاغ جرایم تخلفی از سوی راهنمایی و رانندگی و وزارت کشور.

۷- برنامه‌ریزی جهت برگزاری کلیه آزمون‌های سراسری و آزمون‌های مدارس در تابستان

تبصره ۲

نحوه تامین منابع مالی تعطیلی یک ماه کشور

الف) عدم فروش بنزین سهمیه‌ای و ارائه آن به صورت کاملا آزاد با نرخ واحد ۳۰۰۰ تومان. لازم به ذکر است با توجه به عدم تردد در این مدت و لزوم تخصیص یارانه به مصارف خانگی نظیر آب و برق و اینترنت، بنزین یارانه‌ای در مدت تعطیلی قطع و بودجه‌اش صرفا مصرف رفاه خانوار‌ها و موارد مذکور خواهد شد.

ب: یک میلیارد دلار مورد نظر دولت با برداشت از صندوق توسعه ملی و با اذن رهبری.

ج: تمامی مبلغ واریزی از صندوق پول جهانی

تبصره۳

امروز روز همبستگی تمامی جریان‌های سیاسی، قوای سه‌گانه، سازمان‌ها، ارگان‌ها و نیرو‌های نظامی و انتظامی است تا برای نجات جان ملت تلاش همگانی کرده و آن را در معرض دید و قضاوت ملت قرار دهند؛ بنابراین، همه ارگان‌ها اعم از ستاد کل نیرو‌های مسلح، نظامی و انتظامی، سپاه، ارتش، بسیج، و حتی ارگان‌های عمومی و نیمه عمومی از ستاد اجرایی فرمان، آستان قدس، شستا و تمامی مجموعه‌های زیر نظر وزارت رفاه و … موظف هستند تا پایان دوره یک ماهه برای مقابله با کرونا همکاری صد در صد با ستاد مقابله در دولت را داشته باشند و هماهنگ عمل کنند و تمامی نیرو‌های انسانی متخصص، ابزار و امکانات لجستیکی از آمبولانس تا هر چیز دیگری و امکانات مالی ممکن را در اختیار کامل ستاد مقابله قرار دهند.

تبصره ۴

صدا و سیما موظف است یکی از شبکه‌های خود را ۲۴ ساعته در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد تا این وزارت خانه در تمامی ساعات شبانه روز به آموزش و گزارش و پاسخگویی شهروندان بپردازد، لازم به ذکر است گزارش‌های ستاد، گزارش‌های هیات نظارت بر عملکرد ستاد و بسته‌های آموزشی وزارت بهداشت برای شهروندان تنها باید از همین شبکه پخش شود و تمام هزینه‌های این شبکه از محل اعتبارات صدا و سیما باید تامین شود.

تبصره ۵

معاونت حقوقی ریاست جمهوری و قوه قضاییه موظف است همزمان تمامی موارد قضایی برخورد با متخلفان از این قانون را در سطوح مختلف تهیه و بر اساس آن نسبت به متخلفان اعم از شهروندان، نیرو‌های دولتی، اجرایی، قضایی، نظامی و انتظامی را تهیه و برای برخورد در اختیار دستگاه قضایی قرار دهند.

تبصره ۶

به منظور سرعت‌بخشی در تصمیمات و جامع بودن امور در ستاد مقابله با کرونا بایستی افراد زیر نیز در ستاد مذکور حضور با حق رای داشته باشند.

نایب رییس اول مجلس

رییس کمیسیون بهداشت و درمان

دادستان کل کشور

رییس سازمان بازرسی کل کشور

تبصره ۷

دولت موظف است برای تمام دوره کار کادر درمان و پرستاری و اداری و بیمارستانی درگیر با کرونا از اول اسفند تا پایان بحران، علاوه بر حقوق ماهیانه حق ماموریت لحاظ و پرداخت کند.

تبصره ۸

تمامی شهروندان هیچ گونه حق تردد در درون و بیرون شهر‌ها نداشته و در تمام مدت سی روز باید در منزل بمانند به غیر از موارد کاملا ضروری برای درمان که این نوع تردد‌ها باید با هماهنگی وزارت بهداشت و از طریق شماره تماس‌هایی که اعلام خواهند کرد، صورت پذیرد.

تبصره ۹

رییس جمهور به عنوان رییس ستاد مقابله موظف است بعد از پایان ماموریت ستاد، گزارش کامل از عملکرد را در صحن علنی ارایه کند.

تبصره ۱۰

لازم به ذکر است تمام موارد مذکور در مواد و تبصره‌های بالا از قوانین کرونایی تا موضوع یارانه بنزین و شورای عالی مدنظر فقط تا پایان دوران تعطیلی کشور قابل اجراست و با پایان یافتن شرایط تعطیلی، شرایط به قبل از آن بازمی‌گردد.

تبصره ۱۱

در خصوص تعطیلی کامل کشور، جلسات هیات دولت، جلسات علنی مجلس شورای اسلامی و ستاد مرکزی قوه قضاییه رییس قوه و معاونان آن استثنا بوده و به هیچ وجه نباید تعطیل شود.

(تنها در صورت مغایرت مکان جلسات با پروتکل‌های وزارت بهداشت، مکان جلسات می‌تواند تغییر کند، به عنوان مثال جلسات علنی مجلس شورای اسلامی می‌تواند به مکان محل جلسات سران کشور‌های اسلامی انتقال یابد).

اسامی امضاکنندگان این طرح در زیر آمده است؛

حسین زاده

زرابادی

سیاوشی

سعیدی

سلحشوری

پارسایی

فرید موسوی

بنیادی

تاج الدین

سیده فاطمه ذوالقدر

سیدمصطفی ذوالقدر

بیگدلی

نکهبان سلامی

داود محمدی (تهران)

محمد کاظمی (ملایر)

معصومه آقاپور

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Facebook

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کاوش پلاس

پربازدیدهای یک ماه گذشته