رها شدن ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب در هورالعظیم تا شهریور+ ویدئو

یکی از دلایل خشک شدن بخش هایی از هورالعظیم ، تامین نشدن حق آبه این تالاب بر اساس نیاز آبی آن است.

یکی از دلایل خشک شدن بخش هایی از هورالعظیم ، تامین نشدن حق آبه این تالاب بر اساس نیاز آبی آن است.

به گزارش کاوش اخبار، مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: با هماهنگی صورت گرفته با سازمان آب و برق خوزستان مقرر شد در بازه زمانی چهار ماهه از خرداد تا شهریور ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب متناسب با شرایط خشکسالی به سمت تالاب هورالعظیم رهاسازی شود.

محمدجواد اشرفی افزود: یکی از منابع اصلی تامین کننده آب تالاب هورالعظیم، سد کرخه است که منابع آبی این سد در شریان‌هایی به طول بیش از ۵۶۰ کیلومتر در این حوضه توزیع می‌شود پس جبران کم آبی در نقاط پایین دست از طریق سد کرخه نیاز به زمانی بین پنج تا ۶ روز دارد.

معاون مطالعات پایه و طرح‌های جامع منابع سازمان آب و برق خوزستان می‌گوید: در ۱۰ روز نخست تیرماه با وجود اعلام ممنوعیت، کشاورزان کشت شلتوک را آغاز کردند که یکی از موارد انحرافات خشکی تالاب هورالعظیم است، اما به محض مشاهده رهاسازی موجی آب سد کرخه از ۶ تیر به تالاب آغاز شد.

علی شهبازی با اشاره به خشک شدن بخشی از تالاب هور العظیم اظهارداشت: سهمیه و حق آبه زیست محیطی تالاب هورالعظیم که از سوی سازمان محیط زیست اعلام می‌شود تا به این لحظه به صورت کامل تامین شده است.

وی ادامه داد: نیاز آبی اعلام شده فصل بهار تالاب، ۳۸۵میلیون مترمکعب است که با برنامه ریزی صورت گرفته و براساس این نیاز، ۴۰۹ میلیون مترمکعب آب تامین شد که بیشتر از نیاز آبی آن بود.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Facebook

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کاوش پلاس

مرزها بسته است، زائرین به هیچ عنوان مراجعه نکنند
معاون امنیتی انتظامی استانداری خوزستان؛

مرزها بسته است، زائرین به هیچ عنوان مراجعه نکنند

پربازدیدهای یک ماه گذشته