اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دود خودرو در اهواز بر خلاف سایر کلانشهرها عامل اصلی آلایندگی نیست

استاندار خوزستان گفت: در اهواز به علت شرایط محیطی بر خلاف سایر کلانشهرها دود خودروها عامل اصلی آلایندگی نیست

غلامرضا شریعتی پیش از ظهر امروز یکشنبه در آئین گرامیداشت روز ملی هوای پاک با نواختن زنگ این رویداد در مدرسه حضرت زینب (ص) اهواز که با حضور مدیرکل محیط زیست استان، مدیرکل آموزش و پرورش استان، مدیرکل علوم پزشکی اهواز و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد، گفت: باید تلاش کنیم محیط سالمی داشته باشیم و زندگی بی‌دغدغه و با نشاطی برای پیشرفت و توسعه داشته باشیم.

استاندار خوزستان افزود: هر چه جامعه با مشکلات در حوزه سلامت مواجه باشد سایر بخش‌های توسعه هم زمین‌گیر می‌شود.

شریعتی با بیان اینکه هوای پاک از نیازها و حقوق اولیه انسان‌ها است، اظهار داشت: دخالت‌های مستمر بشر در محیط زیست موجب شده شرایط به سمت وضعیت مخربی حرکت کند و از این لحاظ در شهرهای بزرگ و کشورهای مختلف از جمله کشور ما بابت آلودگی هوا در رنج هستیم.

وی گفت: با ظهور چشم‌انداز ناگوار در آینده معاهده‌های بین المللی برای تأمین هوای پاک به امضا رسید از جمله توافق پاریس که آمریکا از آن خارج شد.

شریعتی توضیح داد: در اهواز به علت شرایط محیطی بر خلاف سایر کلان‌شهرها دود خودروها عامل اصلی آلایندگی نیست اما آلاینده‌ای دیگر مانند فلرهای نفتی موجب آلودگی هوا می‌شود.

استاندار خوزستان ادامه داد: البته دولت در این بخش بیکار ننشسته و وزارت نفت قرارداد ۳.۲ میلیاردی برای جمع‌آوری فلرهای نفتی بسته که یک میلیارد دلار از این قرارداد تا امروز اجرایی شده است و باقی مانده کار در دست انجام است.

شریعتی با اشاره به ریزگردها به عنوان دیگر آلاینده هوای استان تصریح کرد: خوزستان سالانه ۲۸ میلیارد مترمکعب آورد آبی داشته است اما با توجه به ساخت سدها به دلیل ضرورت در بخش‌های تولید برق و کشاورزی و همچنین بروز خشک‌سالی‌های طولانی بسیاری از زمین‌های استان خشک شده است و این وضعیت موجب بروز ریزگرد در استان شده است.

استاندار خوزستان توضیح داد: در سه سال اخیر حدود ۳۰ هزار هکتار نهال‌کاری در کانون‌های فوق بحرانی شده و دیگر اقدامات مانند مالچ پاشی، قرق کردن و مرطوب سازی زمین صورت گرفته است و این اقدامات و همچنین بارش‌های فراگیر موجب کنترل و کاهش تأثیرات ریزگردها شده است و وضعیت هوا و شاخص آلایندگی در استان به نسبت سال ۹۵ بهبود چشمگیری یافته است.

شریعتی بیان کرد: دیگر آلاینده هوا گونه کنوکارپوس است که با وجود سرسبزی و ارزشمندی فراوان به دلیل گرده افشانی در فصل پاییز موجب بروز عارضه تنفسی در بارش‌های این فصل می‌شود که با هرس کردن این درختان در موعد مناسب امکان کنترل وضعیت هست و لازم است موضوع هرس سالانه این درختان در موسم خود تبدیل به مطالبه عمومی شود.

وی تأکید کرد: باید نهال‌کاری و سایر اقدامات را تداوم دهیم و همچنین شور ورزی را در دستور کار خود قرار دهیم.

استاندار خوزستان یادآور شد: تا سه سال پیش وضعیت هوا با توجه به شمار متعدد و زیاد روزهای آلوده در مراسم روز هوای پاک شرمسار دانش آموزان و مردم بودیم اما خوشبختانه در این دو سال با اقدامات صورت گرفته و همچنین بارش رحمت الهی وضعیت بهبود یافته است.

منبع/ مهر

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Facebook

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کاوش پلاس

محدودیت ها را اعمال کنید قبل از آنکه شیوع ویروس همه گیر شود و نتوان کاری کرد
صدای ناقوس مرگ کرونا دوباره در خوزستان در حال به صدا در آمدن است؛

محدودیت ها را اعمال کنید قبل از آنکه شیوع ویروس همه گیر شود و نتوان کاری کرد

پربازدیدهای یک ماه گذشته