فلسفی عضو شورای شهر اهواز؛

اگر طرح جمع آوری آب های سطحی درست اجرا می‌شد حداقل بحران تا این حد رخ نمی‌داد/ چرا موضوع لایروبی جدی گرفته نمی‌شود؟/ شهردار اهواز یک ماه پیش معاون خدمات شهری شهرداری و مدیران مناطق را تغییر داد، این تزلزل و بی‌ثباتی قطعا در این شرایط تاثیرگذار است/ آبگرفتگی سال گذشته در پی بارندگی حدود ۸۰ تا ۹۰ میلیمتر در حدود دو ساعت بود/ امسال قرار نبود با ۵۵ میلیمتر در ۲۴ ساعت چنین وضعیتی با این وسعت رخ دهد/ با توجه به احتمال آبگرفتگی باید از قبل وضعیت آبگرفتگی مناطق را به مردم اطلاع می‌دادند

عضو شورای شهر اهواز با بیان اینکه با وجود آغار بارندگی‌ها اما طرح اضطراری جمع‌آوری آب‌های سطحی که توسط اعضای شورای شهر و با مشارکت کارشناسان شهرداری و آبفا تهیه شد، هنور تکمیل نشده است، گفت: قطعا اگر این طرح درست اجرا می‌شد حداقل بحران تا این حد و به این گستردگی رخ نمی‌داد.

به گزارش کاوش اخبار، محمدجعفر فلسفی، با اشاره به آبگرفتگی اهواز در پی بارندگی در سه سال، اظهار کرد: آبگرفتگی در سه سال پیاپی موید ایراد در مدیریت‌ها به‌ویژه در زمان بحران است.

وی با اشاره به عدم اجرای صحیح طرح ضربتی جمع‌آوری آب‌های سطحی، افزود: با وجود آغار بارندگی‌ها اما طرح اضطراری جمع‌آوری آب‌های سطحی که توسط اعضای شورای شهر و با مشارکت کارشناسان شهرداری و آبفا تهیه شد، هنور تکمیل نشده است. اگر طرح اضطراری جمع‌آوری آب‌های سطحی به درستی و کامل اجرا می‌شد، آیا شاهد این وضعیت می‌شدیم؟ قطعا اگر این طرح درست اجرا می‌شد حداقل بحران تا این حد و به این گستردگی رخ نمی‌داد. به طور مثال چرا موضوع لایروبی جدی گرفته نمی‌شود و یا ایستگاه‌های پمپاژ کلیدی مثل پیچ‌وار و زیرگذر کوی علوی همچنان با مشکل مواجه هستند؟

عضو شورای شهر اهواز با بیان اینکه پیش‌بینی‌ها برای انجام اقدامات قبل و بعد از وقوع بحران باید انجام می‌شد، گفت: طبق طرح ضربتی در زمان وقوع بحران باید تجهیزات لازم مانند پمپ‌های سیار و دستگاه‌های جنتکس با کمک مقامات استان خریداری و تهیه می‌شد و تیم‌های واکنش سریع شکل می‌گرفت ولی ما چنین چیزی را شاهد نبودیم.

فلسفی که با ایسنا گفت و گو می کرد، با اشاره به کمبود امکانات برای رفع آبگرفتگی شهر، بیان کرد: طبق طرح اضطراری جمع‌آوری آب‌های سطحی باید همه دستگاه‌ها وارد میدان شوند اما آیا همه در میدان بودند؟ همه از انجام وظایف شانه خالی می‌کنند که این وضعیت، برخلاف مدیریت بحران است.

وی بیان کرد: باید این اتفاقات پیش‌بینی و تلاش‌های مناسب و صحیح برای رفع این مشکلات انجام می‌شد. شهردار اهواز باید در هر هفته چندین جلسه در خصوص آب‌های سطحی تشکیل می‌داد و مدیریت این امر مهم را عهده‌دار می‌شد اما مشاهده می‌شود که شهردار اهواز یک ماه پیش معاون خدمات شهری شهرداری را تغییر داد، آیا این کار در این وضعیت تاثیرگذار نیست؟

عضو شورای شهر اهواز ادامه داد: سرپرست فعلی معاونت خدمات شهری شهرداری اهواز فاقد اطلاعات و تجربه لازم در این حوزه است و در این شرایط در حال کسب تجربه در معاونت خدمات شهری شهرداری اهواز است. اگر شهردار در آستانه بارندگی قصد تغییر معاون خدمات شهری خود را دارد باید دلایل زیادی برای این امر داشته باشد. همچنین مدیران مناطق دو، سه و چهار شهرداری اهواز را در یک روز تغییر داد؛ این تزلزل و بی‌ثباتی قطعا در این شرایط تاثیرگذار است.

فلسفی با بیان اینکه در ۲۴ ساعت حدود ۵۵ میلیمتر بارندگی رخ داده است، گفت: آبگرفتگی سال گذشته در پی بارندگی حدود ۸۰ تا ۹۰ میلیمتر در حدود دو ساعت بود. با اقدامات انجام شده قرار نبود با این میزان بارندگی در ۲۴ ساعت، چنین وضعیتی به این وسعت در اهواز رخ دهد.

وی با اشاره به عدم هشدار به مردم در خصوص احتمال آبگرفتگی‌ها بیان کرد: با توجه به اینکه احتمال آبگرفتگی وجود داشت باید از قبل وضعیت آبگرفتگی مناطق را به مردم اطلاع می‌دادند تا مردم مناطقی که منازل‌شان زیرآب می‌رود در جریان امر قرار گیرند و خود را از هر جهت آماده کنند. همچنین در زمان اوج بارندگی از تردد خودداری کنند اما متاسفانه شاهد گرفتار شدن خودروها در پی آبگرفتگی‌ها بودیم.

عضو شورای شهر اهواز با بیان اینکه با اینگونه مدیریت بحران کردن در آبگرفتگی‌ها تنها مردم و شهر آسیب می‌بینند، گفت: علی‌رغم تلاش شبانه‌روزی مدیران مناطق و پرسنل شهرداری همچنان شاهد آب و فاضلاب گرفتگی در برخی محلات و معابر از جمله کمپلوی جنوبی و شمالی، کوی علوی، شهرک رزمندگان، مندلی، معین‌زاده، سپیدار، بلوار فنی و حرفه‌ای، رسالت، باهنر و خیابان شهید ادهم هستیم.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Facebook

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کاوش پلاس

پربازدیدهای یک ماه گذشته