مدیرعامل آبفای خوزستان گفت: تاکنون ۱۸ کیلومتر از فاز دوم آب‌رسانی به غیزانیه به طول ۲۸ کیلومتر با قطر لوله ۶۰۰ میلی‌متر به اتمام رسید.

صادق حقیقی پور عصر یکشنبه در مراسم آغاز عملیات اجرایی فاز سوم آب‌رسانی به روستاهای بخش غیزانیه اهواز، با تقدیر از سرداران سپاه برای همکاری در پروژه‌های مختلف آب‌رسانی به مناطق، مختلف اظهار کرد: آب‌رسانی به دهستان غیزانیه با ۸۵ روستا و جمعیتی حدود ۲۷ هزار نفر یکی از بزرگ‌ترین بخش‌ها و البته پر چالش‌ترین بخش‌های کشور است.

وی به وسعت زیاد بخش غیزانیه و مشکلات عدیده در زمینه آب‌رسانی آن اشاره کرد و افزود: هم‌زمان با یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب در همان گام اول فاز اول آب‌رسانی به غیزانیه انجام شد و تأسیسات آب‌رسانی شیبان به عنوان مهم‌ترین سیستم آب‌رسانی به غیزانیه را تکمیل و حدود ۱۷ هزار مترمکعب در شبانه‌روز آب تولید کردیم.

مدیرعامل آبفای خوزستان تصریح کرد: تأسیسات یادگار امام را داریم که از کانال کوت امیر آبگیری و در کنار تأسیسات کم توله رامهرمز آب‌رسانی را به بخشی از روستاهای غیزانیه تأمین می‌کند.

حقیقی با اشاره به اینکه سه منبع آب‌رسانی و تأمین آب برای غیزانیه در حال حاضر فعال و مشکلی ندارند، ادامه داد: در این بین مشکل اساسی در غیزانیه بحث خطوط اصلی انتقال آب و شبکه‌های آب‌رسانی داخلی در روستاها است که به دستور استاندار خوزستان اهتمام ویژه‌ای داریم تا در اسرع وقت مشکل غیزانیه را تا آخر سال به صورت اساسی حل کنیم.

وی با اشاره به اینکه فاز اول طرح آب‌رسانی به غیزانیه به اتمام رسیده است، عنوان کرد: تاکنون ۱۸ کیلومتر از فاز دوم به طول ۲۸ کیلومتر با قطر لوله ۶۰۰ میلی‌متر به اتمام رسیده است و ۱۰ کیلومتر باقیمانده تا قبل از موعد مقرر به اتمام می‌رسد.

مدیرعامل آبفای خوزستان یادآور شد: با اتمام فاز دوم طرح آب را از طریق خطوط جدید تعبیه شده به مرکز ثقل روستاهای غیزانیه یعنی ایستگاه پمپاژه نزهه می‌رسانیم چرا که این خطوط تا سال ۱۴۲۵ نیاز آبی مردم را پاسخ می‌دهد.

حقیقی بیان کرد: در خطوط جدید حتی نیاز تأمین آب دام‌ها دیده شد که بخش عمده‌ای از مردم در این زمینه است. با هماهنگی بخش مشترکان قصد داریم تا دامداری‌های موجود در غیزانیه را ساماندهی و مصرف آب آنها را تعهد و تأمین کنیم که در عین حال بتوانیم آب‌رسانی در زمینه شرب را نیز تضمین کنیم.

وی با تقدیر از بنیاد مستضعفان برای تأمین اعتبار خرید لوله‌های مورد نیاز در فاز سوم طرح و همچنین قرارگاه خاتم الانبیا برای اجرای پروژه خبر داد: فاز سوم که جزو فازهای خیلی مهم است که با اجرای آن نیاز دهستان غیزانیه از چاه‌های کم توله رامهرمز (با فاصله ۱۰۰ کیلومتری) بسیار کاهش پیدا می‌کند.

مدیرعامل آبفای خوزستان در پایان گفت: مردم خوزستان زحمات قرارگاه خاتم را در اجرای طرح آبرسانی غدیر برای رفع مشکل آب شهرهای آبادان، خرمشهر، دشت آزادگان و اهواز فراموش نمی‌کنند.

منبع: مهر